Можливе проведення екскурсій українською, російською, англійською, польською, французькою та німецькою мовами за попереднім замовленням за телефоном  +38 (04744) 3-63-19.

 

ПАРК "СОФІЇВКА"

Національний дендрологічний парк «Софіївка» Національної академії наук України є шедевром світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII - початку XIX століть. Це зразок пейзажного паркового мистецтва - композиції води, землі, каменів, рослин, архітектурних споруд і скульптур. Площа парку сягає 180 гектарів. Парк розташований на околиці старовинного міста Умані Черкаської області.

Парк заснований у 1796 році польським магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким на честь дружини красуні-грекині Софії, і подарований їй до дня іменин в травні 1802 року. Ідея спорудження парку в романтичному стилі з використанням римської та грецької міфології належала самій Софії.
Місце, на якому було створено парк «Софіївка», аж до 1796 року являло собою пагорби майже без рослин, де протікав струмок, що починався поблизу села Війтівка (тепер Родниківка). Береги струмка, затиснуті гранітними брилами, мали за прикрасу лише декілька дерев. В долині, де тепер ми бачимо розбиту колону, росли дві старі груші й десяток верб. Навколишні пагорби, вкриті скелями були місцем, де шукали собі поживи всі тварини. Долина, яка починалася від Красної Греблі, простягалася аж до нижньої частини Умані. Це чудове місце з прохолодними, прозорими й цілющими джерелами колись називалась Кам'янкою, і було настільки привабливим, що учні василіанського колегіуму обрали його для своїх розваг та ігор.

Долина з природними виходами граніту - ось чим удостоїла природа це прекрасне місце. Щоразу, оглядаючи з пагорбів навколишні дивовижні місця, граф Фелікс Потоцький і Софія з захопленням мріяли, що вміла рука може створити із цієї дикої степової природи. А тепер, споглядаючи парк, ми бачимо неперевершений шедевр кохання, природи та мистецтва.

Автором топографічного і архітектурного проекту, а також керівником усіх робіт з будівництва «Софіївки» був талановитий польський військовий інженер Людвиг Метцель, який зумів на полотно природи і людської праці покласти образи безсмертних героїв Гомерівської «Одисеї» та «Іліади».

В стислий термін був створений цей шедевр, що понад 220 років вражає відвідувачів своєю красою. Дивні пейзажі, екзотичні рослини, античні скульптури, водойми, каскади, фонтани, кам'яні гроти - все це можна побачити, відвідавши парк.

За цей час нами виділено наступні сім періодів в історії розвитку «Софіївки».
Перший з 1796 по 1832 роки - період заснування парку і його розвитку як власності Потоцьких.

Другий період з 1832 по 1836 р. «Софіївка» перебуває у віданні Київської казенної палати.

З 1836 по 1859 рік парк знаходився у віданні Управління військових поселень. З 21 квітня 1836 р. згідно указу Миколи І «Софіївка» стала називатись Царициним садом. Сюди був запрошений академік архітектури А.І. Штакеншнейдер для будівництва нових архітектурних споруд. Це був період розквіту парку. В класичному стилі будуються Головні в'їздні ворота з вхідними баштами, Рожевий павільйон на острові Анти-Цирцеї, павільйон Флори, Китайська альтанка й інші малі архітектурні форми.
Прорізається Головна алея та з'єднується з містом вулицею Садовою.

В 1859 році парк перейшов у відання Головного училища садівництва, переведеного з Одеси до Умані. Парк стає навчальною базою училища, збагачується його рослинний світ; з рідкісних видів та форм рослин вченим-натуралістом В. Пашкевичем створюється Англійський парк. Нині Англійський парк займає площу близько 2 гектарів в північній частині «Софіївки». На заході межує з Партерним амфітеатром, на півдні - з Єлисейськими полями. В Англійському парку росте близько 100 видів і форм дерев кущів віком від 15 до 150 і більше років.

Після революції 1917 року і громадянської війни «Софіївка» перейменовується в Парк імені ІІІ-го Інтернаціоналу. Існуюче училище садівництва стало агротехнікумом, згодом сільськогосподарським інститутом, а нині - це Уманський Національний університет садівництва.

В 1929 році «Софіївку» оголошено Державним заповідником, їй надається самостійний статус, і до 1955 року вона кілька разів перепідпорядковується різним відомствам і міністерствам.

В часи великої Вітчизняної війни в парку було зруйновано багато архітектурних пам'яток. Після визволення Умані 10 березня 1944 року парк відновив свою роботу.

В 1955 році «Софіївку» передано у відання Національної академії наук України, якій підпорядковується і в даний час.  Згорнути

Парк «Софіївка» занесений до Державного реєстру національного культурного надбання як музей природи і садово-паркового мистецтва (схвалено рішенням Колегії Держкоммістобудування України 23.12.1993 №12 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.92  466). Згідно з указом Президента України від 28.02.2004 249/2004 «Про надання дендрологічному парку „Софіївка” НАН України статусу національного» парк іменується Національний дендрологічний парк «Софіївка». Постановою Президії Національної академії наук України 68 від 06.04.2005 Національному дендрологічному парку «Софіївка» надано статус науково-дослідного інституту НАН України.

Нині «Софіївка» - найбільший центр з інтродукції та акліматизації рослин Правобережного лісостепу України, де нараховується понад 3 тисячі таксонів різноманітних рослин. Як науково-дослідний інститут НАН України «Софіївка» здійснює фундаментальні та прикладні  наукові дослідження з актуальних напрямів біологічної науки з метою одержання нових наукових знань та їх використання для практичних цілей. Науковий колектив забезпечує збереження і вивчення у спеціальних, штучних і природних умовах парку «Софіївка» різноманітних видів дерев, кущів та трав’янистих рослин і їх композицій для найбільш ефективного наукового, культурного, рекреаційного та іншого використання. Саме завдяки праці науковців «Софіївка», як інститут має визнання в наукових колах світу, що підтверджується міжнародними відзнаками та дипломами. В 1995 році «Софіївка» за результатами Міжнародного конкурсу Європа Ностра (Europa Nostra) колектив парку отримав всі відзнаки: медаль, диплом і барельєфний знак  за роботу з відновлення його після стихійного лиха 1980 року, а також за збереження пам'яток історії та культури.

При підготовці до святкування 200-річчя заснування «Софіївки» у вересні 1996 року значні зміни відбулися у західній частині парку, де на площі понад 50 гектарів створено практично новий парк з трьома ставками, органічно вписаними в ландшафт тальвегу Грекової балки. З боку вулиці Київської організовано нову вхідну зону в парк з усіма інфраструктурами, що призначені для обслуговування відвідувачів. Тут працюють магазини «Акванарій» та «Флора Софіївки». Ця зона пов'язана з Головним входом з вулиці Садової дорожньо-алейною системою. Після реконструкції головний вхід разом з оригінальною будівлею «Будинку творчості вчених» НАН України став візитною карткою «Софіївки». В «Будинку творчості вчених» розміщено музей мармурової скульптури, ресторан та готель.

За ці роки вченими «Софіївки» багато зроблено для вивчення історії будівництва парку, встановлення та відновлення забутих за попередні роки назв окремих об'єктів та паркових композицій, зокрема таких, як острів Ітака, грот Скілли, грот Поліфема, річок: Ахеронт, Коціта, Флегетон, Лета, Океан, Мнімосіма. По новому вказується місцезнаходження річки Стікс. Нову семантику відображає Острів Ітака, Площа зборів і т.п.

У 1984 році планета 2259, відкрита астрономом Бурнашевою в 1971 році, отримала назву «Софіївка» на честь одноіменного парку в Умані.

У 2007 році «Софіївку» визнано одним із Семи чудес України.

Порядок відвідування парку "Софіївка".

INDEX SEMINUM

Парк «Фентезі» («Нова СОФІЇВКА»)

Правом безкоштовного входу в парк користуються військовослужбовці строкової служби, учасники бойових дій, ліквідатори аварії на ЧАЕС, діти до 7 років, діти-сироти, багатодітні сім'ї.

Все про ціни та послуги